A+ A-

Co to jest nit jednostronny i technika nitowania jednostronnego?

GESIPA® wyjaśnia

Nitonakrętki

gwintowanym nitem drążonym. Można ją umieścić w łączonym elemencie „na ślepo”, tj. z dostępem tylko z jednej strony. Właśnie ta prostota sprawia, że ​​nitonakrętka jest tak „inteligentna”. Nitonakrętki GESIPA® są elementami złącznymi z użyciem których można wykonać wytrzymały gwint do rozłączalnego połączenia, zwłaszcza w przypadku cienkich elementów dostępnych tylko z jednej strony.  Często nitonakrętki są osadzane na wydrążonych profilach i elementach dostępnych z jednej strony, ponieważ jest to jedyna możliwość utworzenia połączenia gwintowanego w cienkich lub miękkich elementach. Kilka ruchów pokrętłem ręcznym i gwint jest gotowy. Szybko, bezpiecznie i niezawodnie. Nitonakrętki GESIPA® i wyposażenie do ich osadzania.

krótki czas osadzania i długą żywotność, dzięki czemu są optymalne pod względem kosztów. Dzięki własnej produkcji elementów złącznych w centrach kompetencji GESIPA® możemy ekonomicznie i wydajnie spełniać indywidualne wymagania klienta. Nitonakrętki znajdują zastosowanie w najróżniejszych branżach przemysłu i rzemiosła– ogólnie, wszędzie tam, gdzie są wymagane wytrzymałe i rozłączne połączenia (np. w motoryzacji, AGD, elektronice, przemyśle spożywczym, fotowoltaice, instalacjach grzewczych i klimatyzacji).

Nitonakrętka – terminologia

Łeb jest częścią nitonakrętki znajdującą się na widocznej stronie elementu. Użytkownik ma do wyboru następujące warianty: Nitonakrętka z płaskim łbem i zapewnia dużą powierzchnię styku z elementem. W przypadku gdy na zewnątrz ma wystawać jak najmniejsza część nitonakrętki i element łączony ma być prawie poziomy należy użyć nitonakrętki o małym łbie. Wreszcie, nitonakrętki z łbem krytym nadają się do płaskich powierzchni z wpuszczanymi otworami. Trzon jest częścią nitonakrętki, która zostaje zakuta podczas procesu osadzania i mocuje nitonakrętkę w elemencie. W procesie powstaje tak zwana „zakuwka”. Użytkownik ma do wyboru następujące warianty trzonów: okrągły, radełkowany lub wielokątny (sześciokątny lub czworokątny).
Dostępne materiały do wyboru: Nitonakrętki są dostępne w wersji ze stali, aluminium lub stali nierdzewnej, w zależności od zastosowania.

Proces osadzania

Za pomocą nitonakrętek można tworzyć stabilne połączenia gwintowe cienkich materiałów bez użycia gwintowników. W obrabianym przedmiocie, który ma być przynitowany za pomocą nitonakrętki należy wykonać otwór o co najmniej 0,1 mm większy niż średnica nitonakrętki. Następnie nitonakrętkę nakręca się na trzpień gwintowany odpowiedniego narzędzia do osadzania. Nitonakrętka jest wkładana z jednej strony do otworu. Długość ustala się w zależności od grubości materiału. Niezależnie od użytego narzędzia (szczypiec ręcznych lub automatycznej nitownicy) nitonakrętka zostaje zakuta i dociśnięta do nitowanego materiału. Teraz można wykręcić trzpień gwintowany. Nitonakrętka GESIPA® jest gotowa do łączenia kolejnych elementów.

Zalety w skrócie

  • Prosty i szybki montaż z jednostronnym dostępem do łączonych elementów
  • Wykonanie wysokiej jakości połączeń gwintowanych w cienkich i miękkich materiałach (stal, aluminium, magnez, tworzywa sztuczne itp.)
  • Brak wpływu ciepła na elementy, a tym samym brak zniekształceń termicznych i uszkodzeń powierzchni komponentów
  • Brak konieczności korekt powykonawczych
  • Bardzo wysoka elastyczność procesu łączenia
  • Niskie nakłady na wyposażenie do montażu
  • Wszechstronne zastosowanie – również do połączeń hybrydowych i miękkich materiałów
  • Wytwarzanie połączeń wodo- i gazoszczelnych
  • Brak emisji ciepła, dymu i gazów spawalniczych do otoczenia, a tym samym brak szkód (zagrożenia) dla ludzi i środowiska