A+ A-

Co to jest nit jednostronny i technika nitowania jednostronnego?

GESIPA® wyjaśnia

Nity pełne i półrurkowe

Oprócz zwykłej technologii nitowania jednostronnego, GESIPA® opracowuje i produkuje również nity pełne i półrurkowe w technologii Solid Riveting. Te elementy złączne stanowią techniczną i ekonomiczną alternatywę dla połączeń śrubowych i innych systemów połączeń z wymaganym dostępem dwustronnym.

Różne wymiary, materiały i kształty zapewniają szeroką gamę zastosowań. Produkcja nitów pełnych i półrurkowych jest oparta na specyficznych wymaganiach klienta. Te nity znajdują zastosowanie w sektorze motoryzacyjnym, a także w przemyśle ogólnym.

Nity pełne

Nity pełne to bardzo stara technologia łączenia umożliwiająca wykonanie bardzo wytrzymałych nierozłącznych połączeń kształtowych elementów.

Produkcja:

Nity pełne są produkowane metodą formowania na zimno w Gesipa Olpe.

Proces nitowania:

Nity pełne są zakuwane za pomocą narzędzia (uchwytu i przeciwuchwytu) oraz przyłożonej siły. Połączenia kształtowe uzyskuje się przez odpowiednią zmianę kształtu nitu i ścisłe dopasowanie go do wykonanego otworu.

Zastosowanie:

Nity pełne są powszechnie stosowane w konstrukcjach stalowych, dźwigowych, mostowych i w budowie kontenerów. Stosuje się je również w branży motoryzacyjnej (przy produkcji karoserii i ram pojazdów).

Główne właściwości i zalety nitów pełnych i półrurkowych

GESIPA® opracowuje rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb dzięki szerokim konsultacjom związanym z konkretnym zastosowaniem oraz za pomocą równolegle projektowanego wyposażenia do testów. Nity Solid Rivets są w pełni definiowalne i dlatego można je dostosować do każdego zastosowania specjalnego (np. dobierając odpowiednie parametry takie jak siła ścinania, rozciągania lub docisku oraz ochrona przed korozją, również po założeniu).

  • Znacznie mniejsze koszty w porównaniu z połączeniami wymagającymi dostępu z dwóch stron – np. śrubowymi lub za pomocą pierścieni osadczych ze śrubami dociskowymi.
  • Duża wytrzymałość na rozciąganie i ścinanie
  • Brak ruchów względnych ze względu na optymalne wyprofilowanie otworu, idealne np. przy budowie samochodów ciężarowych i naczep
  • Nierozłączne połączenie
  • Wysoka wytrzymałość zmęczeniowa
  • Duża odporność na korozję po nitowaniu dzięki opracowanemu wewnętrznie procesowi nakładania powłoki SheraBlack® metodą termodyfuzji.

półrurkowe

Nit półrurkowy to klasyczny jednoczęściowy element złączny do nitowania dwustronnego. Różni się od nitu pełnego wykonaniem otworu – w tym przypadku jest to otwór osiowy. Trzon jest w części lity, w części drążony.

Produkcja:

Podobnie jak nity pełne, nity półrurkowe są również produkowane przez formowanie na zimno w prasach.

Proces nitowania:

Połączenie jest wykonywane przez osiowy nacisk na końcówkę trzonu nitu. Nity półrurkowe zostają rozepchane lub wywinięte na otwartym końcu za pomocą trzpienia, a nie ukształtowane w łeb.

Zastosowanie:

Przykładowe zastosowania nitów półrurkowych: nity licujące w konstrukcji okładzin sprzęgieł i hamulców, osie kół, rolki i przeguby.

Ochrona przed korozją – wpływ nitowania

Nitowanie może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia powłoki antykorozyjnej. Duże odkształcenia lub zmiany geometrii mogą zmniejszać grubość powłoki. GESIPA® Olpe opracowała nową powłokę antykorozyjną SheraBlack® oraz proces i wyposażenie do jej nakładania. Nowa technologia jest kompatybilna z procesem nitowania i spełnia wymagania zabezpieczenia antykorozyjnego.

Standardowe Shera i SheraBlack®

SheraBlack® jest własnym systemem zabezpieczenia antykorozyjnego GESIPA®. Odporny na korozję stop żelaza z cynkiem jest nakładany w procesie cynkowania termodyfuzyjnego na powierzchnię detalu wykonanego z dowolnego gatunku stali lub żeliwa. Dzięki tej procedurze możemy zaoferować naszym klientom konieczną ochronę antykorozyjną.